Vabatahtmatud
De ofrivilliga (Involuntary)
Ruben Östlundi teises täispikas filmis "Vabatahtmatud" kohtuvad kahe tänapäeva Rootsi filmi nimeka tegija Lukas Moodyssoni ja Roy Anderssoni lähenemised. Üksteisega pealtnäha seostamatud, elulist absurdi edasi andvad episoodid on omamoodi läbilõige tänapäeva Rootsist - netiportaalides edvistavad teismelised, sündsusetuse piiril mängivad jõmmid, frusteerunud bussijuhid ja maniakaaldepressiivsed kooliõpetajad. Või polegi see ainult Rootsi, neutraalne ja igavalt puhas Põhjala heaoluriik, kus sellised lood juhtuvad?
Östlund distantseerib vaataja toimuvast pikkade võtete ja ootamatute kadreeringutega, vaataja taandub pelgaks pealtvaatajaks olukordadele, mille kohta ei tea, kas nutta või naerda. Elule toovad toimuva veelgi lähemale amatöörnäitlejad ja improviseeritud dialoogid. Maiuspala.
/Tõnu Karjatse/
Ühena vähestest professionaalsetest näitlejatest osaleb filmis Maria Lundqvist, kes pälvis 2005. aasta PÖFFil parima näitlejanna auhinna oma rolli eest filmis "Emadest parim".
Festivalid ja auhinnad: PÖFF 2008, Cannes (Un Certain Regard), Karlovy Vary, London, Sarajevo, Warsaw, Stockholm
http://www.kino.ee
Täielikku tutvustust loe siit.
Vabatahtmatud
Moderator: Meeskond
rauls wrote:alates 11. detsembrist kinos Sõprus. Nii, et võib filmiveebi kalendrisse lisada!
Selline jama lugu, et filmi linastumisaeg lükkub edasi. Eile avastasin, et Sõpruse kodulehelt on "Vabatahtmatud" kadunud ja saatsin neile meilile järelpärimise. Täna tuli selline vastus:
Selle filmi maaletooja otsustas linastust mõnevõrra edasi lükata ja kuni täpse kuupäeva selgumiseni võtsime filmi koduleheküljelt maha. Tõenäoliselt saab seda väärt teost siiski lähiajal kinoekraanil nautida!
Vot sedasi. Paraku tuleb filmiveebi kalendrit muuta.
Käisin täna Artises vaatamas Rootsi filmi "Lohetätoveeringuga tüdruk" ja märkasin "Vabatahtmatute" plakatit, kus oli kirjas, et see linastub alates 5. veebruarist. kino.ee's on ka film "Varsti kinos!" all tagasi. Et siis "De ofrivilliga" saab jälle kalendrisse tagasi panna. 
Kui filmi tutvustuses oli mainitud RoyAnderssonlikku lähenemisviisi, siis hakkasin lootma, et tuleb midagi "Du levande" ("Teie, kes te elate") sarnast. Siiski ainus põhisarnasus nende kahe linateose vahel on see, et mõlemas on palju tegelasi, kellest ükski ei saa palju ekraaniaega. Puudub aga Roy Anderssoni lummavalt stiliseeritud olustik. "De ofrivilligat" jälgid nagu dokumentaalfilmi. Lavastaja kätt on vähe tunda. On näha palju improviseerimist. Peaaegu kõik näitlejad on amatöörid ja mõned rollisooritused jätsid veidi soovida. Samas jälle on sisu nii eluline ja realistlik, et tore kohe. Tegelased on omamoodi huvitavad. On pinget pakkuvaid olukordi. Üldkokkuvõttes üle keskmise film.
7/10
7/10


