Riigireetur

(2009)

8 / 10

2 hindajat

Hindamiseks pead olema sisse logitud!

Žanr: Dokumentaal
Stuudio: Testfilm/NBN
Riik: Eesti
Kestvus: 1 tundi 30 minutit
Kinodes alates: 06.11.2009
Lavastaja(d): Erle Veber

19. septembril 2008 pidas kaitsepolitsei ootamatult kinni endise kaitseministeeriumi ametniku ja NATO ja Eesti tippsaladuste hoidja Herman Simmi. Ta tabati tavatu rahvusvahelise koostöö tulemusena, milles osalesid nii Eesti kui paljude Lääneriikide eriteenistused.

Vaid vähesed teadsid enne paljastamist Herman Simmi nime, veel vähem teati, kui mõjuvõimsal ametikohal mees viimased aastad töötas.

Dokumentaalfilm "Riigireetur" uuribki, kuidas sai Suure-Jaani poisist nõukogude miilits, kes karjääriredelil järjest ülespoole liikudes tippametnikuks tõusis ning kelle kätte koondus NATO 28 liikmesriigi strateegilisi saladusi sisaldav korrespondents. Kuidas kõrgete riiklike autasudega pärjatud ja soliidse fassaadi taha varjunud mees "mutiks" muutus ega teinud ainsatki viga, mis oleks 13 aasta jooksul andnud vähimatki põhjust kahtlustada teda vene luurele andmete lekitamises.

2009. aasta 25. veebruaril kinnitas Harju maakohus suletud istungil kokkuleppemenetluse, mis tähendas Herman Simmi jaoks 12,5 aasta pikkust vanglakaristust, 21 miljoni kroonist kahjunõuet ja isiklikku pankrotti.

Neli kuud hiljem andis Herman Simm filmi jaoks intervjuu. Film ongi reeturi enda, tema lähedaste, sõprade, kolleegide ja vaenlaste poolt jutustatud ning sügavale telgitagustesse vaatav lugu topeltmängust - Eesti riigisaladuste hoidjast ja Vene luure agendist ning spionaažimüsteerimist, mille mitmed osalejad on tänaseks juba paljastatud, kuid mille uurimine kestab veel pikki aastaid.

Osades

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga